To Agkyrovoli
. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

Καλώς Ήλθατε στο Αγκυροβόλι!

Για την καλύτερη περιήγηση σας στο χώρο μας

κάντε την εγγραφή σας ΤΩΡΑ δωρεάν

ή συνδεθείτε με το όνομα μέλους και τον κωδικό

πρόσβασης σας.

Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό σας

ζητήστε να σας στείλουμε νέο κωδικό πρόσβασης

στο email: agkyrovoliforum@gmail.com

. . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . . * * * . . .

To Agkyrovoli

ΦόρουμΠόρταλΕγγραφήΣύνδεση

Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Η Ώρα Είναι
Ιούλιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Σύνδρομο Down - Down syndrome
Σήμερα στις 3:40 pm από Μαίρη Γούβα

» Άγριος ξύλο Νεϊμάρ – Σεμέδο στην προπόνηση της Μπαρτσελόνα! (pics,)
Σήμερα στις 3:29 pm από Μαίρη Γούβα

» Πρόσκρουση τραίνου στον σταθμό της Βαρκελώνης με 48 τραυματίες (Video)
Σήμερα στις 1:15 pm από Μαίρη Γούβα

» 8.275 υποψήφιοι για τις 63 θέσεις στο υπουργείο Ναυτιλίας!
Σήμερα στις 1:10 pm από Μαίρη Γούβα

» Κρήτη: «Χασισόδασος» με 442 δενδρύλλια ύψους 1,5 μέτρου στον Μυλοπόταμο (Photos)
Σήμερα στις 1:08 pm από Μαίρη Γούβα

» Αθήνα - αεροδρόμιο με προαστιακό σε 45’: Ξεκινούν τα απευθείας δρομολόγια χωρίς μετεπιβιβάσεις!
Σήμερα στις 1:06 pm από Μαίρη Γούβα

» Νάξος: 20χρονος Ιταλός σκοτώθηκε σε τροχαίο με «γουρούνα»
Σήμερα στις 1:04 pm από Μαίρη Γούβα

»  Ζύμη για Πίτσα
Χθες στις 5:00 pm από Μαίρη Γούβα

»  Τουλουμπάκια
Χθες στις 4:57 pm από Μαίρη Γούβα

» Πρώτες βοήθειες αν πατήσετε αχινό, δράκαινα, τενεκεδάκι ή γυαλί στην παραλία
Χθες στις 4:42 pm από Μαίρη Γούβα

» Τι πρέπει να κάνετε σε δάγκωμα ή κάψιμο, της γλώσσας ή του χείλους; Πρώτες βοήθειες
Χθες στις 4:38 pm από Μαίρη Γούβα

» ΟΑΕΔ: Έναρξη προγράμματος κοινωφελούς χαρακτήρα σε δήµους και υπηρεσίες υποδοχής
Χθες στις 4:35 pm από Μαίρη Γούβα

» Δελτίο Τύπου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Θαλασσαιμίας για την Παγκόσμια Ημέρα Ηπατίτιδας.
Χθες στις 4:32 pm από Μαίρη Γούβα

» Καμένα Βούρλα: Νεκρό 9χρονο αγόρι που έπεσε από ποδήλατο
Χθες στις 4:11 pm από Μαίρη Γούβα

» Αυτό είναι το πρώτο παιδί με μεταμοσχευμένα χέρια - Γράφει, τρώει και ντύνεται μόνος του
Χθες στις 4:05 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσοχή: Ο ΕΟΦ ανακαλεί γνωστή βιταμίνη
Χθες στις 4:02 pm από Μαίρη Γούβα

» Η Μυρτώ της Πάρου πήγε στο ΟΑΚΑ – Η οργισμένη ανάρτηση της μητέρας της για τα προβλήματα που αντιμετώπισε (Photos)
Χθες στις 3:59 pm από Μαίρη Γούβα

» Αναμνηστική σειρά γραμματοσήμων "επτά σοφοί της αρχαιότητας"
Χθες στις 3:55 pm από Μαίρη Γούβα

» Τραγωδία στην Λάρισα: Αυτοί είναι οι δύο νεκροί του αεροσκάφους (Photos)
Χθες στις 3:42 pm από Μαίρη Γούβα

» Θεσσαλονίκη: Αυτή είναι η μητέρα που βίαζε επί τέσσερα χρόνια τα ανήλικα παιδιά της (pics)
Χθες στις 3:36 pm από Μαίρη Γούβα

» Πήρε τον νόμο στα χεριά του και σκότωσε το φονιά του γιου του μέσα στο δικαστήριο, σωστά έπραξε η λάθος;
Χθες στις 1:54 pm από Μαίρη Γούβα

» Eπιδείνωση του καιρού με χαλάζι και πολύ ισχυρούς ανέμους
Χθες στις 8:36 am από Μαίρη Γούβα

» Μπικίνι: Ιστορία πρόκλησης και απελευθέρωσης
Τετ Ιουλ 26, 2017 12:45 pm από Μαίρη Γούβα

» Σύγκρουση STAR- Παππά για τον διαγωνισμό των τηλεοπτικών αδειών
Τετ Ιουλ 26, 2017 12:36 pm από Μαίρη Γούβα

» Ο Παππάς «πολιτικοποιεί» την κόντρα με τον Star- Αναζωπυρώνει τη σύγκρουση για τις άδειες
Τετ Ιουλ 26, 2017 12:33 pm από Μαίρη Γούβα

» Στο ΕΣΡ οι τέσσερις καναλάρχες
Τετ Ιουλ 26, 2017 12:32 pm από Μαίρη Γούβα

» Βελκουλέσκου: Ζητά διεύρυνση της φορολογικής βάσης και νέα μείωση στις συντάξεις
Τετ Ιουλ 26, 2017 12:28 pm από Μαίρη Γούβα

» «Εισβολή» αυτοκινήτου σε καφετέρια στη Θεσσαλονίκη
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:49 am από Μαίρη Γούβα

» Επεισόδια στον καταυλισμό της Σούδας στη Χίο
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:24 am από Μαίρη Γούβα

» ΗΠΑ: Δεν ψηφίστηκε η απόσυρση του Obamacare
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:23 am από Μαίρη Γούβα

» Αυστραλία: Απαγγέλθηκαν οι κατηγορίες κατά του οικονομικού διευθυντή του βατικανού για σεξουαλικά εγκλήματα
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:21 am από Μαίρη Γούβα

» Ψύξη, ρινίτιδα, κατάπτωση, πονοκέφαλο, βήχα μπορεί να προκαλέσει η κακή χρήση των κλιματιστικών.
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:18 am από Μαίρη Γούβα

» Η μπίρα, η μαγιά της και η διατροφική της αξία. Παχαίνει η μπύρα και πόσο μύθος είναι η μπιροκοιλιά;
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:12 am από Μαίρη Γούβα

» Καρδιοπαθείς και καύσωνας: Πώς να προστατεύσετε την καρδιά σας
Τετ Ιουλ 26, 2017 9:02 am από Μαίρη Γούβα

» Κορυδαλλός: Μπουλντόζες έριξαν και τον τοίχο των γυναικείων φυλακών (Photos)
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:53 am από Μαίρη Γούβα

» Συγκρούστηκαν δύο πλοία στο λιμάνι της Αίγινας - Δεν υπήρξαν τραυματισμοί
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:50 am από Μαίρη Γούβα

» Στις Ηνωμένες Πολιτείες ο μικρός Νέστορας για την επέμβαση
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:49 am από Μαίρη Γούβα

» Μάχη για να κρατηθεί στη ζωή δίνει πασίγνωστος Ελληνας καναλάρχης
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:37 am από Μαίρη Γούβα

» Παραμένει στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Ρονάλντο
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:32 am από Μαίρη Γούβα

» Πόλο: Στην τετράδα με θρίαμβο οι Άνδρες
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:30 am από Μαίρη Γούβα

» Στα χέρια της ΠΑΕ ΑΕΚ η οικοδομική άδεια
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:28 am από Μαίρη Γούβα

» «Μαύρη» μέρα για τον Παναθηναϊκό
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:26 am από Μαίρη Γούβα

» «Άλωσε» το Βελιγράδι ο Ολυμπιακός – 3-1 την Παρτιζάν
Τετ Ιουλ 26, 2017 8:25 am από Μαίρη Γούβα

» Η Ιστορία του Παρθενώνα από το 438 π.Χ μέχρι και την κλοπή των μαρμάρων του [3D Video]
Δευ Ιουλ 24, 2017 10:10 pm από Μαίρη Γούβα

» "Εφυγε" σε ηλικία 90 ετών ο Θανάσης Μπέμπης
Δευ Ιουλ 24, 2017 2:15 pm από Μαίρη Γούβα

» Πόλο: Στους 8 με κρουαζιέρα οι Άνδρες
Δευ Ιουλ 24, 2017 2:12 pm από Μαίρη Γούβα

» Σάλος από τις αποκαλύψεις του Documento - Αλυσιδωτές αντιδράσεις, «σιγή ιχθύος» από τη ΝΔ
Δευ Ιουλ 24, 2017 2:06 pm από Μαίρη Γούβα

» Ανεβαίνει η θερμοκρασία, στους 38 βαθμούς ο υδράργυρος
Δευ Ιουλ 24, 2017 2:02 pm από Μαίρη Γούβα

» Προσοχή: Ανακαλούνται 8269 αυτοκίνητα Nissan - Πρόβλημα σε αερόσακο
Δευ Ιουλ 24, 2017 1:57 pm από Μαίρη Γούβα

» Κιλκίς: Γίνεται το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΚΑΒ Κιλκίς να είναι στη Θεσσαλονίκη;
Δευ Ιουλ 24, 2017 1:55 pm από Μαίρη Γούβα

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 120, στις Πεμ Δεκ 16, 2010 8:54 pm
Ψηφοφορία
Πραγματοποιείτε τις σεξουαλικές σας φαντασιώσεις;
 Ναι.
 Όχι.
 Μερικές από αυτές ναι.
 Δεν έχω σεξουαλικές φαντασιώσεις.
Επισκόπηση αποτελεσμάτων
Πόσο τυχεροί είστεσήμερα
Πόσο τυχεροί είστε σήμερα:

Ζώδια αναλυτικά

Woobies
Woobies

Ελάτε στο Facebook

Μοιραστείτε | 

Π. Ανδρέας Κονάνος: Να Δεχόμαστε Ό,Τι Μας Φέρνει Ο Θεός

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μαίρη Γούβα
VIP woman
VIP woman

Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 22006
Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2009
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: Π. Ανδρέας Κονάνος: Να Δεχόμαστε Ό,Τι Μας Φέρνει Ο Θεός   Δευ Ιουλ 17, 2017 7:03 am

Όλα μπορούν να συμβούν. Να είμαστε έτοιμοι κι ανοιχτοί για όλα. Και να κάνουμε τον σταυρό μας. Και να προχωράμε τη ζωή μας. Και να δεχόμαστε ό,τι μας φέρνει ο Θεός, με σιγουριά ότι θα ‘ναι για το καλό μας.

Όλα θα δουλέψουν για το καλό σου. Λέει κανείς τώρα, «καλά, και πως εξηγείται αυτό; Μας τα λες τώρα έτσι, μας τα πας από κει, στο τέλος όλα καλά τα βλέπεις».
Μερικά πράγματα είναι ανεξήγητα με την πρώτη ματιά. Μα κάπου στο βάθος της ζωής κρύβεται μια ευλογία ∙σίγουρα.Βλέπεις φτωχούς μες στα βάσανα και τις ταλαιπωρίες. Το ένα χτύπημα πάνω στο άλλο. Χτύπημα, απελπισία σκέτη. Και λες, «βρε παιδί μου, τόσο καλός άνθρωπος! Κι όλα τα στραβά και τα δυσάρεστα πάνω του πέσανε. Τι είναι αυτό το πράγμα;». Και βλέπεις τον άλλον, να ‘ναι μες στην ζωή την άνετη, την κοσμική κι αμαρτωλή∙ καμία σχέση με τον Θεό. Κι είναι υγιέστατος∙ γερνάει, πάει εκατό χρονών, δεν πεθαίνει με τίποτα. Τον βλέπουν οι άλλοι και λένε: «τι θα γίνει μ’ αυτόν; Κάνει τα πάντα, όλες τις αμαρτίες, ζει μακριά από τον Θεό και όλη μέρα καπνίζει και βρίζει∙ και να μην παθαίνει τίποτα». Και να σκας τώρα εσύ που τον βλέπεις και να λες: «μα πως εξηγείται;

Μα τι Θεός είναι αυτός; Μα τι κάνει ο Θεός; Πώς τα ανέχεται;». Και ο Θεός , απ’ ό,τι βλέπω, και ίσως το ‘χεις καταλάβει κι εσύ, δεν επηρεάζεται απ’ το τι θα πεις εσύ και εγώ και όλοι μας. Σου λέει «πες ό,τι θες. Εγώ σιωπώ. Δεν μπορώ να σου πω αυτά που είναι τα μυστήριά μου».Τώρα θυμήθηκα, ότι ο Θεός το ‘χε πει και στο μέγα Αντώνιο αυτό. Μια φορά που τον ρώτησε ο μέγας Αντώνιος αυτή την απορία. «Κύριε, γιατί συμβαίνουν αυτά σε μερικούς και σε άλλους τα άλλα;» Και του λέει ο Θεός, «Αντώνιε, σταμάτα να ρωτάς και θα σου πω κάτι πριν προχωρήσεις στα ερωτήματά σου. Μην προσπαθείς να μπεις μες στα μυστήρια που αφορούν εμένα. Αυτά όλα που ρωτάς , είναι τελείως δ ι κ ά μου θέματα. Θέματα είναι θεϊκά και υποθέσεις που σε ξεπερνούν εσένα. Είναι πέρα απ’ το μυαλό σου. Εσύ ασχολήσου με τον Αντώνιο και μην ασχολείσαι με το τι κάνει ο Θεός και πώς το κάνει. Είναι δικά μου θέματα αυτά».

Αυτό δεν το λέει ο Θεός στον άγιο από περιφρόνηση κι αδιαφορία. Μα είναι σαν να λέει , «Αντώνιε, δεν μπορείς να τα καταλάβεις αυτά. Πρέπει να σου πω πολλές ιστορίες. Πρέπει να σου πω μεγάλη ιστορία για να καταλάβεις του κάθε ανθρώπου την πορεία και το πώς και το γιατί. Εγώ που ξέρω και έχω πιο πολλή σοφία», λέει ο Θεός «από σένα, κι έχω κι αγάπη και δύναμη και όλες τις θεϊκές , άγιες ιδιότητες ξέρω κάτι περισσότερο από σένα». Και κάτι άλλο: να ξέρεις ότι αυτοί οι άνθρωποι που τα ‘χουν όλα αυτά και δεν έχουν καμιά σχέση με το Θεό, και παρόλα αυτά τους πάνε όλα καλά, και γι’ αυτούς, δε σημαίνει ότι η ζωή τους τελείωσε μέσα στην τελειότητα. Διότι ζουν ακόμα και το τέλος τους δεν το ξέρεις με λεπτομέρειες.
Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που ‘ ναι μεν πλούσιοι, αλλά αν ο πλούτος, η ευημερία και η υγεία τους δεν γίνεται αφορμή ευγνωμοσύνης στο Θεό, ηρεμίας, δοξολογίας, ελεημοσύνης, όλα αυτά που έχουν θα γίνουν η καταστροφή τους.Υπάρχουν πλούσιοι που με τον πλούτο τους καταστρέφονται. Υπάρχουν άνθρωποι που με τα χαρίσματα που τους δίνει ο Θεός, γίνονται αιτία να βουλιάξουν. Γι’ αυτό μη βγάζεις συμπεράσματα όταν βλέπεις τέτοια πράγματα. Και μην εκπλήσσεσαι…… Υπάρχουν φτωχοί άνθρωποι, απλές ψυχές, που η φτώχεια τους τους κάνει τόσο συνεργάσιμους μεταξύ τους, τόσο ταπεινούς κι αγαπημένους με την οικογένειά τους, τόσο δεμένους και κλαμένους∙ αλλά με μια γλύκα στο πρόσωπο, που βγαίνει απ’ αυτό το κλάμα. Έχω δει ανθρώπους φτωχούς, πραγματικά αξιοζήλευτους. Έχω δει ζητιάνους, με αγιότητα και αρετή. Πραγματικά. Δίνεις σε κάποιο ζητιάνο κάτι, για να νιώσει κι αυτός μιας έκπληξη στη ζωή του και να νιώσει ωραία απ’ τη δική σου αγάπη, και να πει «Πω πω, τι ήταν αυτό το δώρο σήμερα!»…… Να θυμάσαι ότι όλα είναι καλά όπως γίνονται. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και δεν πρέπει να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τη ζωή σου.

Ό,τι μπορείς ν’ αλλάξεις, ά λ λ α ξ έ το. Ό,τι όμως βλέπεις ότι δεν γίνεται ν’ αλλάξει, αυτό δέξου το όπως γίνεται και θα ‘ναι ωραία η ζωή. Παρ’ όλο το σταυρό, τον πόνο και τα δάκρυα, ο Χριστός θα δώσει και σ’ εσένα τη δύναμη να δεις αλλιώς τα πράγματα, μεσ’ απ’ τα δικά του μάτια.Να θυμάσαι ότι κι ο ίδιος ο Χριστός δεν άλλαξε τον κόσμο! Διότι και σεισμοί π ά λ ι γίνονται και πόλεμοι π ά λ ι γίνονται , και κακίες και δυσκολίες α κ ό μ α υπάρχουν. Αυτά δεν άλλαξαν. Ίσχυαν και ισχύουν πάντα. Τι έκανε, όμως, ο Χριστός; Άλλαξε το β λ έ μ μ α μας. Άλλαξε τα μάτια μας και μας έμαθε να βλέπουμε α λ λ ι ώ ς τον κόσμο. Να βλέπουμε αλλιώς τα προβλήματα. Να δίνουμε νόημα και σκοπό και προοπτική σε αυτά που κάνουν του άλλους να απελπίζονται. Δεν θα ήθελα ποτέ ξανά να λάβω τέτοιο μήνυμα που μου ‘γραψε κάποιος πριν από καιρό: «Θέλω να πεθάνω. Τέλος».

Π ο τ έ δε θα το πεις εσύ αυτό, ποτέ δε θα ‘ρθει στο μυαλό σου, αν αγαπάς το Χριστό. Γιατί κοντά του θα κοιτάς πάντοτε την ελπίδα που θα ανατέλλει στην ψυχή σου.Εύχομαι τα λόγια αυτά, τα τόσο φτωχά, να κινήσουν κάπως την ψυχή σου και να σε δυναμώσουν. Να σε προβληματίσουν και να σε κάνουν να σταθείς δυνατός και δυνατή. Κι όταν προσεύχεσαι, κάνε προσευχή και για μένα τον αδύνατο, να συνεχίσουμε σωστά την πορεία της ζωής μας…

Από το βιβλίο : «Αγάπη για πάνταΑθέατα Περάσματα 2»π. Ανδρέας Κονάνος ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΑΛΑΞΑΗ ΘΑΛΑΣΣΟΚΡΑΤΟΥΣΑ – από – Εις δόξαν Θεού.

http://www.greekpress.gr/%CF%80-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1/

Π. Ανδρέας Κονάνος: Να Δεχόμαστε Ό,Τι Μας Φέρνει Ο Θεός
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
To Agkyrovoli :: Ενότητα Διαφόρων Επιστημών :: Θρησκεία-
Μετάβαση σε: